Veci, ktoré fungujú

Autor: Kristína Lišková | 30.1.2013 o 16:46 | (upravené 26.7.2013 o 17:35) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  520x

Niekedy potrebujem istotu. Že na druhý deň príde poštárka, že na suchároch bude bonavita bod, že ma na maily bude čakať aspoň jedna pošta dlhšieho rozsahu. Tieto tri minimá sú zárukou, že ak ostatné veci nevyjdú, svet v daný deň bude predsa len stáť za to. Zobudím sa v ňom načas, bebe keksy mi nezaženú hlad na štyri hodiny a u sestry na mňa budú čakať tri schované čokolády. To je pocit!

 

Počúvam (lebo ho poznám naspamäť) diel The Big Bang Theory, pomenovaný ako Sheldonova teória chaosu. Ten človek mi trochu pripomína mňa. Aj by som najradšej mala všetko zorganizované. Do kategórií triedim dokonca aj igelitky a viem byť nervózna z vecí, ktoré nefungujú tak, ako podľa mňa treba. Jemu padá svet na jednodňovom omeškaní v ostrihaní vlasov, môj zase stojí na radosti z písania diplomovky bez riadkovania. Na konci si riadkovanie predsa len nastavím a radosť, že som prekročila stanovený limit strán na deň ma vedie rovno do kuchyne. Opakujem, bebe keksy mi nezaženú hlad na štyri hodiny a u sestry na mňa čakajú tri schované čokolády. Vždy je preto lepšie nesedieť v izbe príliš dlho. A sama.

Dnes som sa s riadkovaním vyšantila dosť. Dnes ma celkovo potešil fakt, že isté veci fungujú, a dokonca bez môjho organizovania. Žiadna Kristínina teória chaosu sa neodohrala.

Práve naopak. Z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra mi prišla behom necelého dňa odpoveď na môj email. Nikdy som si nevedela predstaviť, čo tento ústav vlastne robí celý deň, ale už to viem! Odpisuje načas na maily. Pozdravil ma a povedal, že všetky slová, na ktoré som sa pýtala, sa píšu s malým písmenom. Srdečne sa rozlúčil a ja si jeho mail budem archivovať. Žiadne ospravedlňujeme sa, že odpisujeme neskoro, pretože cez sviatky sme toho mali veľa - ako mi zvykne písať pošta. Jajaj, keď tie slovenské sviatky trvajú až do polovice januára.

Potešila ma aj tajnička v Zdraví. Vyšla presne tak, ako som jej to naplánovala. Vždy vylúštim len jej časť a zvyšok dopisujem do okienok podľa finálneho znenia, ktoré som jej domyslela ja. Je to zaujímavejšie a kreatívnejšie. Po vygúglení som zistila, že som sa pomýlila len v jednom slove! A čo je jedno slovo oproti piatim častiam tajničky? Nič. Prekonať by ho mohla len strana diplomovky, ktorá by sa s riadkovaním vyšplhala na tri.

Tešia ma veci, ktoré fungujú. Že O2 vie, kedy mám meniny, a i keď práve v ten deň nemám tú esemesku zadarmo komu poslať, už teraz sa teším na to, ako mi napíše o rok znova. Teší ma, že vždy keď si vymažem spam, tak mi Gmail povie „Hurá, nemáte žiadny spam!“ Je to ako hurá, vyhrali ste boj nad niečím, o čo ani neviete, odkiaľ k vám prišlo. Som premožiteľka. Teším sa, že vysávač dokáže povysávať všetko. Schody, koberce, schody vonku, klávesnicu. Teším sa, že sa mi prehrieva počítač. Zohrieva mi tak studené ruky.

Niekedy veci fungujú presne podľa vašich predstáv. Aspoň v maličkostiach. Ďalšie dni už nemusia byť také úspešné. Nakydá sneh, potom sa roztopí, potom zamrzne a vám poštárka vráti dve dobierky, ktoré nezodpovedné kupujúce proste neprevzali. Darmo si budete deň naprávať riadkovaním. Deň, v ktorom veci prestanú fungovať, nezachráni mail ani od samotného Štúra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?