„Chceme tých slávnych, naši nech idú ako druhí“

Autor: Kristína Lišková | 4.8.2013 o 18:47 | Karma článku: 8,62 | Prečítané:  566x

Starosta jednej Marikovej mi raz v debate povedal, že celá ich dedina je jedným veľkým patriotom. Že sú takí pro-regionálni, a mne sa ten ich regionálny feeling náramne páčil. Sama som taká. Mám rada svoju obec, aj s tým neporiadkom čo k nej patrí. Mám rada výhľad z okna, bicykle pred Jednotou. A ten pocit, že hodinku od nás sú tie najkrajšie kopce, to je bonusový balíček najvyššej hodnoty. Bez viazanosti.

Minule mi tak trklo na našom obecnom jarmoku, že prečo vlastne celý program pozostáva z účinkujúcich, ktorí nie sú naši. Pozývame všetky predné aj zadné Zdenky, ľudových rozprávačov s najľudovejšími nástrojmi – varhany, tie sú u mňa vždy top, ale miestni umelci akosi chýbajú. Teda mne určite.

Dedina v úvode môjho článku to urobila na jednotku. Počas hodov zostavili program, v ktorom vystupovali ich ľudia, prípadne ľudia z okolia. Mladí folkloristi, babky folkloristky. Alebo len ľudia v krojovaných košeliach, lebo že tam má kroj v skriniach pevné miesto. Žiadne pokazené Kazíkove melódie. Dokonca aj stánkari boli z tej istej dediny a bez poplatkov. Že aby ukázali susedom, čo všetko vedia rukami vyrobiť. Pekný príklad toho, ako sa to dá.

Pochopiť sa dá všetko. Nie každá obec má folklórny súbor. Ale skoro každá má aspoň garážovú kapelu. Alebo nejakého maliara, alebo niekoho, kto vie spievať a netrhá to uši. Futbalistov, potetovaných, aby mohli fanúšikovia v rokoch tvrdiť, že sa len tetujú a nehrajú nič. Alebo nejaké šikovné deti, ktoré si pomiešajú slohy piesne a publikum bude z nich aj tak paf.

Či?

Dnes sme boli v druhej Marikovej. Na pódium vychádzali ľudia, ktorí mali môj vek tak trikrát, ak nie viac. Len preto, lebo majú pozitívny vzťah k harmonikám a chcú si zaspievať, alebo potešiť ľudí. Druhí starosta mi hovorí, pozrite sa. Raz sme mali viac ľudí ako na akcii v Terchovej, ale Terchová má Jánošíka a naším obeseným „hrdinom“ je nájomný vrah. No môžeme robiť dni k nemu?

Dala som mu za pravdu. Oslavovať vrahov, to sa ozaj nedá. Ale zviditeľniť šikovných ľudí z vlastnej dediny, to sa dá, dá, dá. Len sa musí asi viac chcieť. A možno menej žasnúť z fotenia veľkých hviezd na veľkých koncertoch. I keď je pravda, že v článkoch potom veľmi dobre znejú vety o mladých začínajúcich kapelách, ktoré nikto nepoznal, a oni sú zrazu bum -  v televízií. A už keď je niekto v telke, to je veľký pán!

Ironicky ...

Alebo naozaj? V tom prípade začínam kariéru jarmočných varhanových vystúpení. V krikľavom kostýme a s nemožnou speváčkou.

Na nábreží taký dom, má veľké róózmeryyy ....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?